Organizace Aiesec má pod svými křídly mnoho projektů zabývajících se prolínáním kultur. Jedním z nich je i projekt EDISON, který přivedl do Základní a Mateřské školy ve Václavovicích šest stážistů z různých koutů světa. Cílem bylo ukázat dětem zejména to, že existují i krásy jiných kultur.

Koncem měsíce ledna čekalo na žáky školy příjemné překvapení. Celý týden před pololetním vysvědčením jim společnost dělalo šest studentů z Turecka, Taiwanu, Gruzie, Číny, Indonésie a Kyrgyzstánu. Dva chlapci a čtyři dívky vyprávěli o zemích, ze kterých pocházejí. Povídali o jejich tradicích, karnevalech, tancích, jídle a pití, státních symbolech, přírodě a mnoha dalších skutečnostech z jejich života. Jednoznačně nejzajímavějším tématem bylo jídlo. Nejednou se ze školních lavic ozvalo upřímné „mňam“. Zahraniční studenti jim mimo jiné pouštěli krátká videa a ptali se dětí na oblíbená místa v ČR či nejmilejší sport. Z počátku byly děti nesmělé. Avšak jakmile prezentující vytáhli sladkosti a začali je rozdávat za odpovědi na jejich otázky, nesmělost šla velmi rychle stranou. Náhle bylo nahoře tolik rukou, že cukrátka nestačila. Syahla, studentka z Indonésie, dokonce dovolila několika žáčkům hrát na tradiční indonéské hudební nástroje. Předvedla také kostým, pro jehož přehlídku si vybrala modelku z řad dětí.

Program byl opravdu pestrý. Návštěvníci se hned druhý den jako diváci zúčastnili recitační soutěže, zpívali a tančili české písničky s prvňáčky a ke konci týdne si zahráli několik her ve školní družině. A ptáte se, jak se děti s návštěvníky dorozumívaly? Používaly ruce, nohy, pár anglických slovíček, ale především dopomohla paní učitelka Mgr. Daniela Neuwirtová hrající roli překladatelky. Ačkoliv měla nejprve obavy, jak celý týden dopadne, musím přiznat, že zcela neoprávněně. Plynně překládala z češtiny do angličtiny a zase zpátky.

Děti si zahraniční studenty oblíbily. Byly ochotny vystát dlouhé fronty, aby získaly podpisy všech stážistů, objímaly je, a ačkoliv očividně nerozuměly, co jim říkají, smály se a odpovídaly. Pozitivně hodnotí projekt i učitelský sbor. „Byla to naše první akce tohoto druhu, takže jsme sami pořádně nevěděli, jak to bude vypadat a co přesně máme očekávat. Pro děti to byly úplně nové zážitky, spousta informací. Velmi příjemně nás překvapily děti neformálním navazováním vztahů se stážisty. Samy si řekly o podpisy, učily je naše zvyky a hry (kámen, nůžky, papír,…). A všichni stážisté, ač studovali technické obory, měli k dětem výborný vztah. Podobnou zkušenost bych asi doporučila všem,“ sumarizuje paní učitelka Mgr. Ivana Bertová.

Pro zahraniční studenty to byla první zkušenost prezentování a šlo jim to skvěle. Dokázali děti zaujmout, rozesmát a pevně věřím, že i předat něco ze své země. Jak pro děti, tak pro stážisty to byl skvělý zážitek. Dle úsměvů mohu soudit, že se všem program moc líbil a podobné akce jen přivítají.